Przygotowanie do pierwszej komunii św.

Przygotowanie do I Komunii św. i pierwszej spowiedzi 2021/2022

 Próby przed pierwszą komunią świętą

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa z Olszewnicy: 

Klasy III b i III c: poniedziałek 9 maja  o godz. 18.45 i środa 11 maja o godz. 18.45

Klasa III a i SP z Olszewnicy Starej: wtorek 10 maja o godz. 18.45 i czwartek 12 maja o godz. 18.45

Szkoła Podstawowa nr 2

Klasa III a: wtorek 17 maja o godz. 16.45 i czwartek 19 maja o godz. 18.45

Klasy III b i III c: środa 18 maja o godz. 18.45 i czwartek 19 maja o godz. 19.45

Spowiedź przed pierwszą komunią św.

Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa z Olszewnicy Starej

Klasa III a i Szkoła z Olszewnicy Starej: piątek 13 maja o godz. 16.30

Klasy III b i III c: piątek 13 maja o godz. 18.45.

Szkoła Podstawowa nr 2

Klasa III a: piątek 20 maja o godz. 16.30

Klasy III b i III c: piątek 20 maja o godz. 18.45

 

Odbiór strojów komunijnych (informacja od firmy szyjącej stroje)

SP 1 Chotomów oraz SP Olszewnica w dniach 19.04 – 23.04
SP 2 Chotomów w dniach 25.04 – 30.04

Miro-Mar ul. poprzeczna 26, 05-140 Borowa Góra
Tel.507064041

Poniedziałek, środa, piątek -8:00 -16:00
Wtorek, czwartek 9:00 – 18:00
Sobota 8:00 – 14:00
Uprzejmie prosimy o odbiór w wyznaczonym terminie, w kolejnych dniach będą odbierały grupy, które mają uroczystość w późniejszych terminach. Nie trzeba dzwonić i się umawiać. Na przymiarkę wraz z ewentualnymi poprawkami trzeba sobie zarezerwować co najmniej 1h więc prosimy o wcześniejsze przybycie.

W sprzedaży posiadamy dodatki komunijne: wianki, torebki, rękawiczki, buty, bielizna, koszule, muchy, spodnie, obuwie itp…..

Na chwilę obecną mamy tylko płatność gotówką lub blikiem na numer telefonu.

 

Terminy I Komunii Świętej
Szkoła Podstawowa n1 w Chotomowie:  sobota 14 maja – klasy III b i III c o godz. 10.00; klasa III a  o godz. 11.30

Szkoła Podstawowa w Olszewnicy Starej – sobota 14 maja o godz. 11.30

Szkoła Podstawowa nr 2 w Chotomowie: sobota 21 maja 2022 – klasa III a o godz. 10.00; klasy III b i III c o godz. 11.30

Rocznica Pierwszej Komunii św.

Sobota 28 maja.

Szkoła Podstawowa nr 1: godz. 10.00

Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła podstawowa z Olszewnicy Starej:  godz. 11.30

 

Jak wyglądać będzie przygotowanie?
Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.
Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.
Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się przede wszystkim rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców. W jaki sposób to zrobić?
1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.”

Propozycja pomocy dla rodziców
Wielu rodziców może mieć jednak trudności w religijnej rozmowie z dziećmi. Może nigdy tego nie robili, może czują zawstydzenie, może niepewność, nie wiedząc jak to zrobić. Dlatego chcemy wesprzeć rodziców (nigdy zastąpić) i przygotowaliśmy dla nich pomoc.
Będzie ona realizowana w następujący sposób:
1. Prawie na każdej niedzielnej Mszy Świętej będą na rodziców czekały pomoce. Będzie to mała kartka formatu zeszytowego na której będzie pomysł na temat i przebieg rozmowy z dzieckiem. Czasem będzie jakieś zadanie, czasem coś do wspólnego przeczytania czy przeżycia.
2. Kartki z pomocami włożone będą w foliowe koszulki podpisane numerem dziecka z listy szkolnej. Koszulki wpięte zaś w segregatory – klasa z każdej szkoły będzie miała swój segregator.
3. Kartki proszę brać samodzielnie, osobiście, przed lub po Mszy Świętej. Wyjmujemy kartkę z foliowej koszulki – koszulkę zostawiamy w segregatorze. Segregatory będą wyłożone na stoliku pod chórem. Pierwsza kartka będzie do odbioru w niedzielę 26 września.
4. Zdajemy sobie sprawę z możliwej nieobecności w naszym kościele (Msza Święta w innej parafii, losowe sytuacje). Wtedy „zaległą kartkę” proszę zabrać na następnej Mszy Świętej. W koszulce będą wtedy dwie kartki.

Spotkania dla rodziców i dzieci
W ciągu roku planujemy 6 spotkań dla samych rodziców dziecka. Będą one miały charakter formacyjny i częściowo organizacyjny. Terminy najbliższych spotkań: 12.X (wtorek); 9.XI (wtorek); 7.12 (wtorek). Spotkania będą się odbywały dla rodziców wszystkich dzieci, w kościele, o godz. 19.00.
Jedną niedzielę w miesiącu dzieci z rodzicami przychodzą na osobną Mszę św. dla nich o godz. 16.00. W październiku w niedzielę 3.X, w listopadzie 7.XI i w grudniu 5.XII.
W czasie Mszy św. w październiku odbędzie się poświęcenie i wręczenie różańców dla dzieci. UWAGA! Różańce dzieciom kupują sami rodzice. Na grudniowej Mszy św. będzie poświęcenie i wręczenie medalików z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. I tu również UWAGA! – medaliki rodzice sami kupują dzieciom.
Oprócz niedzielnej i świątecznej Mszy św. dzieci, w miarę możliwości, starają się brać udział w nabożeństwach: różańcowym i drodze krzyżowej oraz w roratach.
Po każdej niedzielnej Mszy św. dzieci otrzymują tzw. „Ziarna” (wszystkie, nie tylko przygotowujące się do pierwszej komunii św.), ulotki, których treść pomaga w dobrym przeżyciu Mszy św.

Termin składania deklaracji i informacje dodatkowe

Podpisaną deklarację (rodzice otrzymali deklaracje na spotkaniu 14.09 w kościele na osobnej kartce) należy przekazać katechetom najpóźniej do środy 22.IX. Prosimy, aby wraz z deklaracją przekazać składkę na zakup książeczek do nabożeństwa dla dzieci i pamiątkowych obrazków I komunii św. Wysokość tej składki – 40 zł. Przy składaniu deklaracji rodzice otrzymają specjalny skoroszyt na pomoce w postaci opisanych wcześniej kartek.
Rodzice dzieci, które są spoza naszej parafii, a chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I komunii św. w Chotomowie, zobowiązani są dostarczyć zgodę na przystąpienie dziecka do I Komunii św. z parafii, do której aktualnie należą.
Świadectwa chrztu – rodzice dzieci, które zostały ochrzczone w innej parafii niż Chotomów zobowiązani są do dostarczenia metryki chrztu. Prosimy aby je dostarczyć katechetom do końca października 2021 r.