Przygotowanie do pierwszej komunii św.

Planowane terminy pierwszej komunii św. i rocznicy w roku 2025 roku.

SP nr 1 – w sobotę 17 maja,

SP nr 2 – w sobotę 10 maja

SP z Olszewnicy Starej w sobotę 10 maja

Rocznica pierwszej komunii św.  – w sobotę 24 maja

 

Zgłoszenie dziecka do przygotowania do pierwszej komunii św. i pierwszej spowiedzi (plik w pdf)

Zgłoszenie dziecka do przygotowania do I Komunii św 2023-2024

Przygotowanie do I Komunii św. i pierwszej spowiedzi

Jak wyglądać będzie przygotowanie?
Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.
Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.
Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się przede wszystkim rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców. W jaki sposób to zrobić?
1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.”

Spotkania dla rodziców i dzieci
W ciągu roku planujemy 6 spotkań dla samych rodziców dziecka. Będą one miały charakter formacyjny i częściowo organizacyjny. Terminy najbliższych spotkań: 3.X (wtorek); 14.XI (wtorek); 12.12 (wtorek). Spotkania będą się odbywały dla rodziców wszystkich dzieci, w kościele, o godz. 19.00.
Jedną niedzielę w miesiącu dzieci z rodzicami przychodzą na osobną Mszę św. dla nich o godz. 16.00: 1 października, 12 listopada, 10 grudnia (terminy na 2024 rok zostaną podane w późniejszym czasie).
W czasie Mszy św. w październiku odbędzie się poświęcenie i wręczenie różańców dla dzieci. UWAGA! Różańce dzieciom kupują sami rodzice. Na grudniowej Mszy św. będzie poświęcenie i wręczenie medalików z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. I tu również UWAGA! – medaliki rodzice sami kupują dzieciom.
Oprócz niedzielnej i świątecznej Mszy św. dzieci, w miarę możliwości, starają się brać udział w nabożeństwach: różańcowym i drodze krzyżowej oraz w roratach.
Każde dziecko otrzyma specjalny dzienniczek Czekam na Ciebie, Panie Jezu. Moje przygotowanie do I Komunii Świętej, w którym dzieci wraz z rodzicami odnotowują swoje uczestnictwo we Mszach św., spotkaniach i nabożeństwach.
Po każdej niedzielnej Mszy św. dzieci otrzymują tzw. „Ziarna” (wszystkie, nie tylko przygotowujące się do pierwszej komunii św.), ulotki, których treść pomaga w dobrym przeżyciu Mszy św.

Termin składania deklaracji i informacje dodatkowe

Podpisaną deklarację – zgłoszenie dziecka (można pobrać w pliku pdf – wyżej)) należy przekazać katechetom najpóźniej do końca września. Prosimy, aby wraz z deklaracją przekazać składkę na zakup książeczek do nabożeństwa dla dzieci i pamiątkowych obrazków I komunii św. Wysokość tej składki – 60 zł (także przekazujemy katechetom)
Rodzice dzieci, które są spoza naszej parafii, a chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I komunii św. w Chotomowie, zobowiązani są dostarczyć zgodę na przystąpienie dziecka do I Komunii św. z parafii, do której aktualnie należą.

Świadectwa chrztu

Rodzice dzieci, które zostały ochrzczone w innej parafii niż Chotomów zobowiązani są do dostarczenia metryki chrztu. Prosimy aby je dostarczyć katechetom do końca października 2023 r.

Rocznica Pierwszej Komunii św.

Dla wszystkich szkół – sobota 25 maja

SP 2 Chotomów i Olszewnica Stara  – godz. 10.00

SP1 Chotomów – godz. 11.30

 

Próby przed uroczystością:

22.05(środa), godz. 18.45 – SP1 Chotomów

23.05 (czwartek), godz. 18.45 – SP2 Chotomów i SP Olszewnica Stara

 

Spowiedź dzieci w piątek 24 maja:

16.30 – SP2 Chotomów i Olszewnica Stara

18.45 – SP1 Chotomów