Najbliższe terminy:
Pierwsza Spowiedź
SP1 i Olszewnica Stara – 12 maja, piątek,
godz. 16.30 – klasy 3 a i 3 b
godz. 18.45 – klasy 3c i 3d, Olszewnica Stara
SP2 – 19 maja, piątek,
godz. 16.30 – klasa 3b
godz. 18.45 – klasy 3a i 3c
Próby przed Pierwszą Komunią św.
SP1 i Olszewnica Stara
Klasy 3a i 3b: poniedziałek 8.05 i środa 10.05, godz. 18.45
Klasy 3c i 3d, Olszewnica Stara : wtorek 9.05 i czwartek 11.05, godz. 18.45
SP2
16 maja godz. 18.45 klasy a i c , 18 maja godz. 18.45 klasa b
Rocznica Pierwszej Komunii św.
Spowiedź
SP1 i Olszewnica Stara: piątek 26.05, godz. 16.30
SP2 – piątek 26.05, godz. 18.45
Msza św. rocznicy Pierwszej Komunii św.
SP1 i Olszewnica Stara – sobota 27.05, godz. 10.00
SP2 – sobota 27.05, godz. 12.00
Dzieci, które przystąpią do rocznicy Pierwszej Komunii św. prosimy o zgłaszanie do katechetów najpóźniej do 14 maja.
Kwiecień
25.04.2023 (wtorek), godz. 18.45 – „próba” spowiedzi dla dzieci: SP nr 1 w Chotomowie i SP z Olszewnicy Starej
27.04.2023 (czwartek), godz. 18.45 – „próba” spowiedzi dla dzieci ze SP nr 2 w Chotomowie
Terminy I Komunii Świętej w 2023 roku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Chotomowie: sobota 13 maja. Klasy IIIa i IIIb o godz. 10.00, klsay IIIc, IIId o godz. 12.00
Szkoła Podstawowa w Olszewnicy Starej – sobota 13 maja o godz. 12.00
Szkoła Podstawowa nr 2 w Chotomowie: sobota 20 maja. Klasa IIIb o godz. 10.00 i klasy IIIa i IIIc o godz. 12.00
Jak wyglądać będzie przygotowanie?
Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.
Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.
Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się przede wszystkim rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców. W jaki sposób to zrobić?
- Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
- Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
- Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
- Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.”
Spotkania dla rodziców i dzieci
W ciągu roku planujemy 6 spotkań dla samych rodziców dziecka. Będą one miały charakter formacyjny i częściowo organizacyjny. Terminy najbliższych spotkań: 11.X (wtorek); 8.XI (wtorek); 13.12 (wtorek). Spotkania będą się odbywały dla rodziców wszystkich dzieci, w kościele, o godz. 19.00.
Jedną niedzielę w miesiącu dzieci z rodzicami przychodzą na osobną Mszę św. dla nich o godz. 16.00: 2 października, 6 listopada, 11 grudnia (terminy na 2023 rok zostaną podane w późniejszym czasie).
W czasie Mszy św. w październiku odbędzie się poświęcenie i wręczenie różańców dla dzieci. UWAGA! Różańce dzieciom kupują sami rodzice. Na grudniowej Mszy św. będzie poświęcenie i wręczenie medalików z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. I tu również UWAGA! – medaliki rodzice sami kupują dzieciom.
Oprócz niedzielnej i świątecznej Mszy św. dzieci, w miarę możliwości, starają się brać udział w nabożeństwach: różańcowym i drodze krzyżowej oraz w roratach.
Każde dziecko otrzyma specjalny dzienniczek Czekam na Ciebie, Panie Jezu. Moje przygotowanie do I Komunii Świętej, w którym dzieci wraz z rodzicami odnotowują swoje uczestnictwo we Mszach św., spotkaniach i nabożeństwach.
Po każdej niedzielnej Mszy św. dzieci otrzymują tzw. „Ziarna” (wszystkie, nie tylko przygotowujące się do pierwszej komunii św.), ulotki, których treść pomaga w dobrym przeżyciu Mszy św.
Termin składania deklaracji i informacje dodatkowe
Podpisaną deklarację (osobna kartka) należy przekazać katechetom najpóźniej do niedzieli 25.IX. Prosimy, aby wraz z deklaracją przekazać składkę na zakup książeczek do nabożeństwa dla dzieci i pamiątkowych obrazków I komunii św. Wysokość tej składki – 50 zł (także przekazujemy katechetom)
Rodzice dzieci, które są spoza naszej parafii, a chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I komunii św. w Chotomowie, zobowiązani są dostarczyć zgodę na przystąpienie dziecka do I Komunii św. z parafii, do której aktualnie należą.
Świadectwa chrztu
Rodzice dzieci, które zostały ochrzczone w innej parafii niż Chotomów zobowiązani są do dostarczenia metryki chrztu. Prosimy aby je dostarczyć katechetom do końca października 2022 r.
Rocznica Pierwszej Komunii św.
Sobota 27 maja (wszystkie szkoły)